Dolina Soči

Vršič pass and Soča valley

Dolina Soči

Dolina smaragdové řeky Soči

Bovec a Kranjska Gora jsou propojeny klikatou silnicí, která vás přivádí přes nejvyšší slovinský horský průsmyk Vršič.

Kranjska Gora a smaragdová údolí Soča jsou spojeny klikatou silnicí, která vás zavede přes nejvyšší slovinský horský průsmyk Vršič. Při jízdě po silnici Vršiška cesta projedete malebným jezerem Jasna. Mezi osmým a devátým zatáčením uvidíte na levé straně Ruskou kapli, která je jedním z nejdůležitějších a nejkrásnějších svědků příběhu výstavby silnice Vršič. Příběh, který je temný a tragický, ale nese silnou zprávu, a na úpatí Vršiče vás přivítá Ajdovská děvče. Nejlepším výhledem na ni je mezi 22. a 23. zatáčkou, což je také místo, kde se nachází horská chata Erjavčeva koča. Můžete se těšit na její přítomnost zahrady domu. Až sestoupíte do údolí řeky Soča, bude vás doprovázet “čistá dcera hor” – smaragdová řeka – do Bovce a dále směrem k Nové Gorici.
Erjavčeva mountain hut on the way to Soča valley

ÚDOLÍ SOČA

Údolí Soča, které se nachází v srdci Julských Alp ve Slovinsku, je úžasnou přírodní oblastí proslulou smaragdově zelenou řekou, drsnou krajinou a bohatým kulturním dědictvím. Zde je podrobný přehled údolí Soča:

Řeka Soča: Středobodem Soče je řeka Soča, která je pro svou fascinující tyrkysovou barvu často nazývána “smaragdovou kráskou”. Údolím protéká řeka Soča, která pramení v Triglavském národním parku a vytváří dramatickou kulisu alpské krajině.

Přírodní krása: Údolí Soča se vyznačuje nedotčenou přírodou, vysokými vrcholy, bujnými lesy a kaskádovitými vodopády. Drsný terén je rájem pro milovníky outdoorových aktivit a nabízí možnosti pěší turistiky, horolezectví, jízdy na kajaku a rybaření uprostřed úchvatného prostředí.

Venkovní aktivity: Údolí Soča je rájem pro milovníky dobrodružství a nabízí širokou škálu outdoorových aktivit po celý rok. V létě si návštěvníci mohou užít rafting, jízdu na kajaku, canyoning a paragliding, zatímco v zimě se v okolních horách lyžuje, jezdí na snowboardu a chodí na sněžnicích.

Historické a kulturní dědictví: Údolí Soča je prosyceno historií a kulturou a jeho bohatou minulost připomínají četné památky a památníky. Během první světové války se v údolí odehrávaly urputné boje mezi italskými a rakousko-uherskými vojsky a pozůstatky války, včetně opevnění, zákopů a hřbitovů, se dodnes nacházejí v celé oblasti.

Malebné vesničky: V údolí Soča jsou rozesety půvabné vesničky a městečka, které nabízejí pohled na tradiční slovinský život. Kobarid, Bovec a Tolmin jsou známé svou malebnou architekturou, živou místní kulturou a vynikající kuchyní s regionálními specialitami, jako je sočský pstruh a bovecký sýr.

Triglavský národní park: Údolí Soča sousedí s Triglavským národním parkem, jediným slovinským národním parkem a biosférickou rezervací UNESCO. Park je domovem rozmanitých ekosystémů, vzácných živočichů a nádherné vysokohorské krajiny, takže je rájem pro milovníky přírody a outdoorové nadšence.

Sočská stezka: Sočská stezka je malebná turistická a cyklistická stezka, která kopíruje tok řeky Soča a nabízí panoramatické výhledy na údolí a okolní vrcholy. Stezka prochází malebnými lesy, loukami a vesnicemi na břehu řeky a nabízí příležitosti k procházkám i náročnějším túrám.

Údolí Soča je skrytým klenotem v srdci Julských Alp a nabízí návštěvníkům dokonalou kombinaci přírodních krás, outdoorového dobrodružství a kulturního dědictví. Údolí Soči okouzluje svou představivostí, ať už poznáváte jeho nedotčenou krajinu, noříte se do jeho bohaté historie, nebo si jen užíváte klidu jeho říčních vesnic. Zanechává trvalý dojem na všechny, kdo ji navštíví.

YouTube player
YouTube player
YouTube player

Ubytování v horské chatě

Výlety a túry na mapě

Výlety a túry na mapě

Slovenia (cz) Placeholder
Slovenia (cz)

Vaše další destinace ve Slovinsku?

Erjavceva mountain hut at Vrsic pass in summer

Horská chata Erjavčeva je otevřena celoročně. Rezervujte si pobyt a strávit nějaký čas v přírodním ráji Triglavského národního parku (UNESCO) nedaleko Kranjské Gory v horském průsmyku Vršič v srdci Triglavského národního parku.

Rezervujte si pobyt
Send this to a friend