Jalovec

Jalovec, Vršič Kranjska Gora

Jalovec

Jalovec (2645 m)

Jalovec je 2645 metrů vysoká hora v Julských Alpách a šestý nejvyšší vrchol Slovinska. K sousedním pohořím patří Mangart (na západě), Travnik a Mojstrovka (na východě) a Ponce (na severu). Vrchol se nachází na hranici mezi černomořským a jadranským povodím uprostřed alpských údolí Tamar, Loška Koritnica a Trenta.

YouTube player
YouTube player
YouTube player

O výšlapu na Jalovec

Z jejího vrcholu, který strmě klesá do tří alpských údolí (Loška Koritnica, Tamar a Zadnja Trenta), se otevírá nádherný výhled na nejvyšší vrcholy Julských Alp. Vrcholná schůzka je opatřena registrační schránkou a razítkem.

Vrchol poprvé zdolal v roce 1875 Karl Wurmb (s průvodci Črnutou a Strgulcem). V období mezi dvěma světovými válkami procházela přes vrchol hranice Rapalla. Jedna z nedalekých italských vojenských pozorovatelen byla v roce 1950 přestavěna na útulnu Špiček (2064 m), kterou spravuje Jesenický horolezecký klub. Jalovec je také ve znaku Slovinského horolezeckého svazu.

Odmítnutí odpovědnosti: Přestože jedním z hlavních cílů našich příspěvků je zvýšit bezpečnost návštěvníků hor, autoři obsahu těchto webových stránek nemohou převzít odpovědnost za případné nehody nebo škody, které mohou jejich uživatelům vzniknout. Každý popis nebo rada je subjektivní a podmínky na místě se mohou měnit z hodiny na hodinu. Uživatel se rozhoduje o zájezdu sám a sám také nese riziko.

Jalovec, Vršič, Kranjska Gora

Výlet na Jalovec nabízí dobrodruhům vzrušující cestu úchvatnou krajinou Julských Alp ve Slovinsku. Jalovec je jedním z nejznámějších vrcholů v regionu a láká turisty svou majestátní krásou, členitým terénem a panoramatickými výhledy. Zde je podrobný popis výletu na Jalovec:

Poloha a přehled Jalovce:

Jalovec s nadmořskou výškou 2645 metrů je šestým nejvyšším vrcholem Slovinska a výraznou dominantou Julských Alp. Jalovec se nachází nedaleko Kranjské Gory, nabízí nádherný výhled na okolní alpskou krajinu a je magnetem pro milovníky outdoorových aktivit, kteří hledají dobrodružství v horách.

Východisko stezky:

Výlet na Jalovec obvykle začíná v průsmyku Vršič, který spojuje údolí Soča s údolím Trenta. Průsmyk, který je dostupný autem nebo veřejnou dopravou z Kranjské Gory, je výchozím bodem pro stezky vedoucí na Jalovec a další okolní vrcholy.

Stezka Jalovec:

Stezka na Jalovec nabízí několik variant tras, z nichž každá poskytuje turistům jedinečný pohled na horu a její okolí. Jedna z oblíbených tras začíná v průsmyku Vršič a stoupá přes sedlo Jalovec (Jalovška škrbina), vysokohorský průsmyk mezi Jalovcem a sousedními vrcholy.

Při výstupu na vrchol procházejí turisté různorodým terénem, včetně zalesněných svahů, vysokohorských luk a skalnatých hřebenů. S blížícím se vrcholem se stezka stává stále náročnější a vyžaduje, aby turisté překonávali strmá stoupání, skalnaté výchozy a občasné úseky, kde se musí vyškrábat.

Krása scenérie:

Výlet na Jalovec se vyznačuje úchvatnou přírodou a panoramatickými výhledy na okolní Julské Alpy. Na stezce se turistům naskýtají nádherné výhledy na svěží zelená údolí, kaskádovité vodopády a zasněžené vrcholky, kam až oko dohlédne.

Jak turisté stoupají k vrcholu, jsou odměněni stále se rozšiřujícími výhledy, které ukazují rozmanitost krajiny a geologických zvláštností regionu. Hra světla a stínu na členitém terénu vytváří dynamickou a fascinující podívanou, která uchvacuje představivost.

Pohledy na vrchol:

Dosažení vrcholu Jalovce je nezapomenutelným zážitkem, který turistům nabízí jedinečný výhled na okolní hory a údolí. Z vyvýšeného vyhlídkového bodu se turisté mohou rozhlížet po rozlehlých Julských Alpách a obdivovat krásu a majestátnost alpské divočiny.

Za jasného počasí je možné dohlédnout až na Triglav, nejvyšší vrchol Slovinska, na východě a Dolomity v Itálii na západě. Vrchol Jalovce je ideálním místem pro odpočinek a rozjímání, kde si turisté mohou vychutnat nádheru přírody a ocenit úchvatnou krásu hor.

Bezpečnostní hlediska:

Výlet na Jalovec je sice obohacující, ale turisté musí být připraveni a na stezce dbát zvýšené opatrnosti. Povětrnostní podmínky v horách mohou být nepředvídatelné, a proto by se turisté měli vhodně obléknout, mít s sebou dostatek vody a svačiny a být připraveni na změny teplot a počasí.

Kromě toho by turisté měli dbát na svou fyzickou zdatnost a na exponovaných úsecích stezky zbytečně neriskovat. Je také nutné respektovat křehké vysokohorské prostředí a dodržovat zásady Leave No Trace, abyste minimalizovali svůj dopad na ekosystém.

Výlet na Jalovec nabízí vzrušující cestu nedotčenou divočinou Julských Alp a zve turisty k poznávání krásy a vznešenosti slovinské vysokohorské krajiny. Když se turisté vydávají do hor, prožívají proměňující se odyseu, která oslavuje nadčasový půvab přírody a neutuchajícího objevitelského ducha.

VYHLÁŠENÍ

Odmítnutí odpovědnosti: Erjavčeva koča(Erjavčeva horská chata) a její okolí sice nabízejí úchvatné scenérie a vzrušující outdoorové příležitosti, ale je důležité mít na paměti, že zimní horské prostředí může být nepředvídatelné a potenciálně nebezpečné. Návštěvníci by měli dbát zvýšené opatrnosti, být dostatečně připraveni vhodnou výstrojí a vybavením a být informováni o povětrnostních podmínkách a lavinovém nebezpečí. Zde uvedené informace slouží pouze jako obecné vodítko a inspirace. Erjavčeva koča nepřebírá odpovědnost za bezpečnost osob, které prozkoumávají oblast na základě poskytnutých doporučení. Návštěvníci by se měli při zimních aktivitách v Julských Alpách řídit vlastním úsudkem a nést osobní odpovědnost za svou bezpečnost.

 

Ubytování v horské chatě

Výlety a túry na mapě

Výlety a túry na mapě

Slovenia (cz) Placeholder
Slovenia (cz)

Vaše další destinace ve Slovinsku?

Erjavceva mountain hut at Vrsic pass in summer

Horská chata Erjavčeva je otevřena celoročně. Rezervujte si pobyt a strávit nějaký čas v přírodním ráji Triglavského národního parku (UNESCO) nedaleko Kranjské Gory v horském průsmyku Vršič v srdci Triglavského národního parku.

Rezervujte si pobyt
Send this to a friend