Mala Mojstrovka

Mala Mojstrovka, Vršič, Kranjska Gora

Mala Mojstrovka

Mala Mojstrovka (2332M)

Díky své poměrně vysoké nadmořské výšce patří Malá Mojstrovka k nejnavštěvovanějším vrcholům v pohoří. Julských Alp.

YouTube player
YouTube player
YouTube player

O výšlapu na Malou Mojstrovku

Z vrcholu, na kterém je registrační schránka (umístěná těsně pod vrcholem), je krásný výhled na okolní hory Velika Mojstrovka, Mangart, Slemenova Špica, Ponce a na vrcholy nad údolím Krnice, kde vynikají Škrlatica a Prisank.

Jeden z nejsnáze přístupných slovinských dvoutisícovek není radno brát na lehkou váhu, zejména pokud se k němu dostanete zajištěnou Hanzovou cestou přes severní stěnu. Z vrcholu na druhé straně průsmyku se otevírají dominantní výhledy na Prisank, a přestože sestup nejjednodušší cestou je přiměřený, erodované sutě a skály s drobnými kameny vyžadují určitou opatrnost.

Mala Mojstrovka, Vršič, Kranjska Gora

Pěší turistika na Malou Mojstrovku

Pěší túra na Malou Mojstrovku je obohacujícím dobrodružstvím ve slovinských Julských Alpách, které nabízí úchvatné alpské scenérie, panoramatické výhledy a nezapomenutelné zážitky v přírodě. Co můžete od této túry očekávat:

Umístění a přehled: Mala Mojstrovka je výrazný vrchol poblíž průsmyku Vršič v Julských Alpách ve Slovinsku. Mala Mojstrovka leží v nadmořské výšce 2 332 metrů a nabízí úchvatné výhledy na okolní hory, údolí a alpskou krajinu.

Trailhead: Výlet na Malou Mojstrovku obvykle začíná v horském průsmyku Vršič, který je snadno dostupný autem nebo veřejnou dopravou z okolních měst, jako je Kranjska Gora. U průsmyku, který slouží jako výchozí bod výletu, je k dispozici dostatek parkovacích míst.

Trasa stezky: Stezka na Malou Mojstrovku je dobře značená a poměrně středně náročná, takže je vhodná pro turisty s různou úrovní zkušeností. Od výchozího bodu stezky v průsmyku Vršič turisté postupně stoupají po malebné stezce, která se vine přes alpské louky, skalnaté svahy a suťová pole.

Krása scenérie: Jedním z vrcholů výletu na Malou Mojstrovku je nádherná krajina, která se podél stezky rozprostírá. Při výstupu se vám naskytne panoramatický výhled na okolní vrcholy, včetně vysokých hor jako Jalovec, Prisojnik a Mangart, a na svěží údolí a alpské louky pod nimi.

Alpská flóra a fauna: Na stezce mohou turisté obdivovat rozmanitou flóru a faunu, které se daří ve vysokohorském prostředí. V létě na svazích rostou divoké květiny včetně alpských sedmikrásek, hořců a jedlovců a na skalních výchozech lze spatřit sviště a kamzíky.

Výhledy na vrchol: Jak se blížíte k vrcholu Malé Mojstrovky, stezka se stává strmější a náročnější a vyžaduje překonávání skalnatého terénu. Námaha je však odměněna úchvatnými výhledy z vrcholu, odkud se vám naskytne 360stupňové panorama Julských Alp a dalších oblastí.

Bezpečnostní aspekty: Výlet na Malou Mojstrovku je obecně považován za bezpečný, je však nutné být připraven na měnící se povětrnostní podmínky, zejména ve vyšších polohách. Turisté by měli mít pevnou obuv, dostatek vody a svačiny a oblékat se ve vrstvách, aby se zohlednily teplotní výkyvy.

Doba trvání a obtížnost: Výlet na Malou Mojstrovku trvá obvykle asi 3-4 hodiny tam i zpět, záleží na vašem tempu a podmínkách. Stezka je sice jednoduchá, ale turisté by se měli připravit na některé strmé a kamenité úseky v blízkosti vrcholu.

Závěrem lze říci, že výstup na Malou Mojstrovku je nezapomenutelným dobrodružstvím, které nabízí úchvatné alpské scenérie, panoramatické výhledy a pocit úspěchu po dosažení vrcholu. Mala Mojstrovka je díky svému dostupnému rozcestníku, úchvatným výhledům a vysokohorskému kouzlu nepřehlédnutelným cílem pro milovníky outdoorových aktivit v Julských Alpách.

VYHLÁŠENÍ

Odmítnutí odpovědnosti: Erjavčeva koča(Erjavčeva horská chata) a její okolí sice nabízejí úchvatné scenérie a vzrušující outdoorové příležitosti, ale je důležité mít na paměti, že zimní horské prostředí může být nepředvídatelné a potenciálně nebezpečné. Návštěvníci by měli dbát zvýšené opatrnosti, být dostatečně připraveni vhodnou výstrojí a vybavením a být informováni o povětrnostních podmínkách a lavinovém nebezpečí. Zde uvedené informace slouží pouze jako obecné vodítko a inspirace. Erjavčeva koča nepřebírá odpovědnost za bezpečnost osob, které prozkoumávají oblast na základě poskytnutých doporučení. Návštěvníci by se měli při zimních aktivitách v Julských Alpách řídit vlastním úsudkem a nést osobní odpovědnost za svou bezpečnost.

Ubytování v horské chatě

Výlety a túry na mapě

Výlety a túry na mapě

Slovenia (cz) Placeholder
Slovenia (cz)

Vaše další destinace ve Slovinsku?

Erjavceva mountain hut at Vrsic pass in summer

Horská chata Erjavčeva je otevřena celoročně. Rezervujte si pobyt a strávit nějaký čas v přírodním ráji Triglavského národního parku (UNESCO) nedaleko Kranjské Gory v horském průsmyku Vršič v srdci Triglavského národního parku.

Rezervujte si pobyt
Send this to a friend