První chatu postavila a otevřela v roce 1901 karniolská sekce německo-rakouského horolezeckého svazu. Po první světové válce ji převzala společnost
Slovenská horolezecká asociace ji opravila a zvětšila a otevřela 30. července 1922.

Chata se nachází mezi larixy na malém kopci pod horským průsmykem Vršič. Střední topení a keramická kachlová kamna v jídelně zajišťují příjemné ubytování. Elektřina, pohodlné toalety a sprchy v koupelně jsou k dispozici po celý rok, což umožňuje horolezcům a skupinám příjemný pobyt. Chata je také dobrým výchozím bodem pro zimní aktivity a kontrolu sněhových podmínek. Jedinečnou atrakcí je skalní stěna “Ajdovska deklica” (obrská dívka nebo pohanská dívka) v severní stěně hory Prisank, která se nejlépe vidí z místa, kde chata stojí.

O přístupu k chatě Erjavčeva

autem z Kranjské Gory do průsmyku Vršič (10 km), pěšky po silnici a zkratkách (3 h)
autem z údolí Trenta (10 km), pěšky po silnici a zkratkách (3 h)
v letní sezóně je možné využít autobus z obou stran. Nádraží autobusu je umístěno 2 minuty od chaty.

Erjavčeva horská chata na Vršiči

Máme to štěstí, že jsme od roku 1901 správci Erjavčevovy chaty na Vršičském průsmyku u přírodních krás nedotčené přírody Triglavského národního parku. Dnes je dům určen pro řízenou turistiku, sportovní aktivity a milovníky přírody a přírodních krás.

Návštěvníci chaty si mohou vychutnat neskutečnou krásu jedinečného místa, snadný komfort v jednom z 11 různých pokojů nebo zážitek z pobytu v sdílených ložnicích. Zvláště si ceníme sprchování vodou z naší sbírky tekoucí vody v bezprostřední blízkosti, zacházíme s ní opatrně a hospodárně a ještě ji rádi pijeme.

Naši průvodci připravili několikadenní výlety pro ty nejnadšenější cestovatele. Chtějí se zcela ponořit, zažít dovolenou v její největší slávě a vrátit se domů s nezapomenutelnými vzpomínkami. Dobrodružné balíčky zahrnují různé výlety do míst, která znají jen místní obyvatelé, a v neposlední řadě jsou také početně omezené a kontrolované.

V naší kuchyni se prolínají tradiční a místní pokrmy, kterým dodáváme svěžest a moderní nádech. Pečlivě však vybíráme i jídla pro vegetariány a vegany. Kromě domácího pesta a jedinečného dortu “Erjavčeva koča” přizpůsobujeme pečlivě vybrané menu sezónnímu výběru surovin.
Concretely, vaříme jídlo, denně se stravujeme a přidáváme skleničku domácího vína, které si tým chaty vybral během své cesty po Slovinsku od několika vynikajících místních dodavatelů.

To je náš životní styl, který může každý host poznat a ochutnat. Je pro nás mimořádnou výsadou žít v Triglavském národním parku v objetí přírody a setkávat se s lidmi z celého světa, kteří nás jednou navštíví a pak se vždy vracejí.

V naší společnosti jste více než vítáni!

Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass reservation

_______
Po kom dostala chata své jméno

Fran Erjavec
Byla pojmenována po přírodovědci a spisovateli Franu Erjavcovi (1834-1887).

Ni vse zlato kar se sveti - Fran Erjavec
Fran Erjavec
About Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass

_______
O nedávné historii

Z chaty na oblíbené výletní místo

Po druhé světové válce se chaty ujali horolezci z Jesenic, kteří ji renovovali a znovu otevřeli 15. září 1946. V roce 1949 jsme zavedli elektřinu z Kranjské Gory a v roce 1951 telefon. Zdemolovali jsme starou, zchátralou dřevěnou chatu a nahradili ji novou, modernější chatou. Byl slavnostně otevřen 1. srpna 1993.

Obývací pokoj a restaurace v Erjavčevově chatě

Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass
Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass
Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass
Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass
Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass
Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass