Prisojnik – Prisank

Prisojnik - Prisank, Vršič, Kranjska Gora

Prisojnik – Prisank

Prisojnik - Prisank (2547M)

Prisank, známý také jako Prisojnik, je 2547 m vysoká hora nad údolími Mlinarica, Krnica a Suha Pišnica. Z vrcholu, kde je umístěna registrační schránka s razítkem, je krásný výhled na nejvyšší vrcholy Julských Alp.

YouTube player
YouTube player
YouTube player

O výšlapu na Prisojnik – Prisank

Hora se dvěma jmény mezi Gorenjskou a Primorskou patří díky silnici přes Vršičský průsmyk k těm navštěvovanějším, ale neměli byste ji brát na lehkou váhu, protože žádná z četných značených cest není úplně jednoduchá. Dáváme přednost dramatickému, dobře zajištěnému Kopiščarjevskému hrnci, který se vlní na vlnách. Ajdovska deklica, kde si člověk sundá batoh a zároveň se protáhne slavným “preduhem” a mazaně traverzuje mohutné Prednje okno na vrcholový hřeben. Sestoupíme-li zajištěnou cestou přes Zadnje okno do Mlinarice a zpět na Vršič, dopřejeme si vysokohorský okruh, který v našich horách nemá obdoby.

Odmítnutí odpovědnosti: Přestože jedním z hlavních cílů našich příspěvků je zvýšit bezpečnost návštěvníků hor, autoři obsahu těchto webových stránek nemohou převzít odpovědnost za případné nehody nebo škody, které mohou jejich uživatelům vzniknout. Každý popis nebo rada je subjektivní a podmínky na zemi se mohou měnit i z hodiny na hodinu. Uživatel se rozhoduje o zájezdu sám a sám také nese riziko.

Zdroj:

Prisojnik - Prisank, Vršič, Kranjska Gora

Prisojnik – Prisank (2547M)

Pěší túra na Prisank (Prisojnik) je podmanivou cestou drsnou a malebnou krajinou Slovinska v Julských Alpách. Zde je podrobný průvodce touto túrou:

Umístění a přehled: Prisank, známý také jako Prisojnik, je majestátní vrchol nedaleko Kranjské Gory ve slovinských Julských Alpách. Prisank se tyčí do výšky 2 547 metrů a nabízí úchvatný panoramatický výhled na okolní vrcholy a údolí.

Trailhead: Výlet na Prisank obvykle začíná v horském průsmyku Vršič, který je snadno dostupný autem nebo veřejnou dopravou z Kranjské Gory. Průsmyk je výchozím bodem pro různé stezky vedoucí na Prisank a okolní vrcholy.

Trasa stezky: Na Prisank vede několik tras, z nichž každá nabízí jedinečný pohled na horu a okolní krajinu. Jedna z oblíbených tras začíná v průsmyku Vršič a stoupá Prisojnikovým oknem (Prisojnikovo okno), přírodním skalním útvarem, který poskytuje nádherný výhled na okolní vrcholy. Stezka pak pokračuje na vrchol Prisank, odkud se turisté mohou kochat panoramatickým výhledem na Julské Alpy.

Krása scenérie: Výlet na Prisank se vyznačuje úchvatnou vysokohorskou krajinou, která zahrnuje bujné lesy, skalnaté svahy a dramatické útesy. Cestou se turistům naskytne panoramatický výhled do údolí Soča, na Triglavský národní park a na okolní vrcholy, jako je Jalovec a Mangart.

Technické obtíže: Výlet na Prisank je středně náročný, s několika strmými a exponovanými úseky. Turisté by se měli připravit na skalnatý terén, úzké hřebeny a občasné stoupání, zejména v blízkosti vrcholu. Pro bezpečnou a příjemnou túru je nezbytná správná obuv, hydratace a opatrnost.

Výhledy na vrchol: Z vrcholu Prisanku je jedinečný 360stupňový výhled na Julské Alpy a další oblasti. Za jasného počasí mohou turisté dohlédnout až ke Kamnicko-Savinjským Alpám na východě a Dolomitům v Itálii na západě. Z vrcholu je dokonalý výhled na úchvatnou krásu alpské krajiny.

Bezpečnostní aspekty: Výlet na Prisank je sice zajímavým dobrodružstvím, ale turisté by měli dávat pozor na měnící se povětrnostní podmínky a potenciální nebezpečí na trase. Je důležité zkontrolovat předpověď počasí, obléknout se do různých vrstev a mít s sebou důležité vybavení, jako je voda, svačina, mapa a lékárnička. Kromě toho by se turisté měli zdržovat na vyznačených stezkách a dbát zvýšené opatrnosti na exponovaných úsecích trasy.

Závěrem lze říci, že túra na Prisank nabízí nezapomenutelný vysokohorský zážitek v úchvatné krajině Julských Alp. Díky úchvatným výhledům, rozmanitému terénu a smyslu pro dobrodružství je Prisank povinnou destinací pro milovníky přírody, kteří objevují přírodní krásy Slovinska.

VYHLÁŠENÍ

Odmítnutí odpovědnosti: Erjavčeva koča(Erjavčeva horská chata) a její okolí sice nabízejí úchvatné scenérie a vzrušující outdoorové příležitosti, ale je důležité mít na paměti, že zimní horské prostředí může být nepředvídatelné a potenciálně nebezpečné. Návštěvníci by měli dbát zvýšené opatrnosti, být dostatečně připraveni vhodnou výstrojí a vybavením a být informováni o povětrnostních podmínkách a lavinovém nebezpečí. Zde uvedené informace slouží pouze jako obecné vodítko a inspirace. Erjavčeva koča nepřebírá odpovědnost za bezpečnost osob, které prozkoumávají oblast na základě poskytnutých doporučení. Návštěvníci by se měli při zimních aktivitách v Julských Alpách řídit vlastním úsudkem a nést osobní odpovědnost za svou bezpečnost.

Ubytování v horské chatě

Výlety a túry na mapě

Výlety a túry na mapě

Slovenia (cz) Placeholder
Slovenia (cz)

Vaše další destinace ve Slovinsku?

Erjavceva mountain hut at Vrsic pass in summer

Horská chata Erjavčeva je otevřena celoročně. Rezervujte si pobyt a strávit nějaký čas v přírodním ráji Triglavského národního parku (UNESCO) nedaleko Kranjské Gory v horském průsmyku Vršič v srdci Triglavského národního parku.

Rezervujte si pobyt
Send this to a friend