Ruská kaple v průsmyku Vršič

Russian chapel on Vršič pass near Kranjska Gora and near to Erjavčeva's mountain hut

Ruská kaple v průsmyku Vršič

Ruská kaple v průsmyku Vršič

Na stránkách Ruská kaple v průsmyku Vršič (Slovinština: Ruská kaplička na Vršiču) je Ruská pravoslavná církev kaple nacházející se na Ruská silnice na severní straně Průsmyk Vršič v severozápadní části Slovinsko. Kaple zasvěcená Svatý Vladimír, byl postaven Ruský válečnými zajatci, kteří v oblasti vykonávali nucené práce během války. první světové války. Slouží jako válečný památník a symbolická spojnice mezi Slovinskem a Ruskem.

YouTube player

Historie

Na začátku roku 1915 se v malém městečku Kranjska Gora se náhle stalo strategicky důležitým díky své blízkosti k Isonské fronty. Aby se usnadnil přístup z města do přední části. Rakousko-Uhersko úřady nařídily výstavbu vojenské silnice přes Vršičský průsmyk, 1611 m vysoký průsmyk mezi Vršavou a Bavorskem. Sávou a Sočaúdolím, kterou měla postavit ruská válečnými zajatci (váleční zajatci).

Stavba silnice byla zahájena v květnu 1915 a do konce roku byla dokončena. Pro zajištění nepřetržitého zásobování materiál k frontovým liniím, průsmyk měl být celoročně průjezdný a zajatci byli nuceni odklízet silnici od hustého sněžení. 8. nebo 12. března 1916 (zdroje se liší) zasypala lavina pracovní tábor válečných zajatců a zabila přibližně 110 vězňů a sedm dozorců. Během stavby došlo k více než 380 obětem na životech. Přesný počet obětí nebyl nikdy stanoven, ať už šlo o oběti laviny, nebo o oběti brutálního přepracování a otřesných podmínek.

Ruský tábor se nacházel zhruba v polovině svahu Vršiče. Do listopadu 1916 si zbývající vězni postavili malou dřevěnou pamětní kapli. Stavba je typicky ruského designu, se dvěma malými věžičkami po obou stranách lodi, a je obklopena hroby vězňů a pamětním znamením ve tvaru pyramidy vpravo od kaple, s nápisem Cyrilice nápis “Synům Ruska”.

V roce 2005 byla provedena renovace za 90 000 eur a v roce 2010 po krádeži měděných střešních plechů. Průjezdní silnice na Kranjska Gora strana od hotelu Erika k vrcholu byla přejmenována na “Ruskou cestu” (Ruska cesta) v červnu 2006.

Russian chapel on Vršič pass near Kranjska Gora and near to Erjavčeva's mountain hut

Ruská kaple v průsmyku Vršič

Ruská kaple v průsmyku Vršič

Na túru od Erjavčevské chaty (Erjavčeva koča) k Ruské kapli (Ruska kapelica) se můžete vydat podle těchto obecných pokynů:

Start na Erjavčeva koča: Výlet začněte na Erjavčevě koči, což je horská chata, která se nachází nedaleko Kranjské Gory ve Slovinsku. Ujistěte se, že máte všechny potřebné zásoby, jako je voda, jídlo, vhodné oblečení a navigační vybavení..

Zkontrolujte stezku: Před začátkem výletu je vhodné zkontrolovat podmínky na trase a předpověď počasí. Stezky v horských oblastech mohou být strmé a náročné, takže příprava je nezbytná.

Sledujte značky stezky: Trasa od Erjavčevovy koča k Ruské kapli bude vyznačena značkami nebo tabulkami. Abyste se drželi správné cesty, sledujte tyto značky. K orientaci na stezkách si můžete pořídit podrobnou mapu oblasti nebo použít zařízení GPS.

Vzestup přes hory: Výlet z Erjavčevy koča k Ruské kapli bude pravděpodobně zahrnovat výstup přes hory. Připravte se na stoupání a různorodý terén. Nespěchejte a zvolte odpovídající tempo.

Vychutnejte si krajinu: Během pěšího výletu si udělejte čas a vychutnejte si úchvatnou scenérii Julských Alp a okolní krajiny. Může se naskytnout příležitost k fotografování nebo k poznávání přírodních krás oblasti.

Dojděte k Ruské kapli: Pokračujte po stezce až k ruské kapli. Tato kaple je historickou památkou v horách a je oblíbeným cílem turistů v regionu.

Zpáteční cesta: Po návštěvě Ruské kaple se můžete vydat na Erjavčevskou koča nebo prozkoumat okolní stezky a zajímavosti. Dbejte na to, abyste měli dostatek času na návrat před setměním, a dbejte na své energetické možnosti.

Nezapomeňte respektovat přírodní prostředí a nezanechávejte po sobě žádné stopy. Pěší turistika v horském terénu vyžaduje pečlivé plánování a dbaní na bezpečnost, proto buďte vždy připraveni na měnící se podmínky a nečekané výzvy.

Ubytování v horské chatě

Výlety a túry na mapě

Výlety a túry na mapě

Slovenia (cz) Placeholder
Slovenia (cz)

Vaše další destinace ve Slovinsku?

Erjavceva mountain hut at Vrsic pass in summer

Horská chata Erjavčeva je otevřena celoročně. Rezervujte si pobyt a strávit nějaký čas v přírodním ráji Triglavského národního parku (UNESCO) nedaleko Kranjské Gory v horském průsmyku Vršič v srdci Triglavského národního parku.

Rezervujte si pobyt
Send this to a friend