Dolina Soči

River Soča Valley at the suset

Dolina Soči

Dolina Soči

Soča je 138 km dlouhá řeka, která protéká západním Slovinskem (96 km) a severovýchodní Itálií (43 km).

Řeka alpského charakteru pramení v údolí řeky Trenta v Julských Alpách na severozápadě Slovinska v nadmořské výšce 876 metrů. Řeka protéká kolem měst Bovec, Kobarid, Tolmin, Kanal ob Soči, Nova Gorica (přes kterou vede Solkanský most) a Gorizia, která vstupuje do Jaderského moře poblíž města Monfalcone. Na horním toku má nivačně-pluviální režim, na dolním toku pluviálně-nivální.

YouTube player
YouTube player

Historie údolí Soča

Před první světovou válkou vedla řeka souběžně s hranicí mezi Italským královstvím a Rakousko-Uherskem. Během první světové války se zde odehrávaly urputné boje mezi oběma zeměmi, které vyvrcholily bitvou u Caporetta v roce 1917.

Soča river valley

Dolina Soči

Údolí Soča, které se nachází v srdci Julských Alp ve Slovinsku, je úchvatně krásný region známý svou nedotčenou přírodou, smaragdově zelenou řekou a bohatým kulturním dědictvím. Zde je přehled toho, co dělá údolí Soča podmanivou destinací:

Přírodní krása:

 1. Řeka Soča: Klenot údolí, řeka Soča, je proslulá svou zářivě tyrkysovou barvou, křišťálově čistou vodou a výjimečnou čistotou. Vine se údolím, vytváří nádherné výhledy a nabízí možnosti pro různé vodní aktivity.
 2. Alpské krajiny: Údolí Soča je obklopeno majestátními alpskými vrcholy, zelenými lesy a malebnými loukami, které jsou rájem pro milovníky přírody, turistiky a outdoorových aktivit.
 3. Vodopády a soutěsky: Údolí zdobí řada vodopádů a soutěsek, včetně vodopádu Boka, vodopádu Kozjak a Velké sočské soutěsky, které nabízejí úchvatné výhledy a možnosti průzkumu.

Venkovní aktivity:

 1. Vodní sporty: Řeka Soča je hřištěm pro milovníky vodních sportů a nabízí rafting, jízdu na kajaku, kánoi a vodní skútry uprostřed nedotčené alpské přírody.
 2. Pěší turistika a treking: Údolí Soča se pyšní sítí dobře značených turistických stezek, které se vinou údolím a vedou k panoramatickým vyhlídkám, alpským jezerům a malebným horským průsmykům.
 3. Cyklistika a horská kola: Údolí nabízí vynikající cyklistické trasy pro cyklisty všech úrovní, včetně pohodových projížděk podél břehů řeky a náročných tras pro horská kola v členitém terénu.
 4. Paragliding a dobrodružné sporty: Dobrodružní cestovatelé si mohou v údolí užít paragliding, zip-lining, lezení po skalách a canyoning, přičemž o bezpečnost a zábavu se postarají zkušení průvodci.

Kulturní dědictví:

 1. Památky z první světové války: Údolí Soča je poseto historickými místy a památníky připomínajícími události první světové války, včetně slavné fronty Isonzo, kde probíhaly urputné boje mezi italskými a rakousko-uherskými vojsky.
 2. Místní tradice: V údolí se nacházejí půvabné horské vesničky a městečka, kde se návštěvníci mohou seznámit s tradiční slovinskou kulturou, kuchyní a pohostinností.
 3. Muzeum Trenta: Muzeum Trenta se nachází v obci Trenta a představuje kulturní a přírodní dědictví regionu a nabízí pohled na jeho historii, tradice a jedinečný ekosystém.

Přírodní rezervace a parky:

 1. Triglavský národní park: Údolí Soča leží na území Triglavského národního parku, jediného slovinského národního parku a biosférické rezervace UNESCO, která se zabývá ochranou jedinečných ekosystémů a biologické rozmanitosti v regionu.
 2. Julské Alpy: Údolí je obklopeno majestátními vrcholky Julských Alp, které nabízejí příležitosti pro horolezectví, skalní lezení a poznávání hor.

Roční období a události:

 1. Léto: Léto je ideální pro venkovní aktivity a vodní sporty, panují zde vysoké teploty a dlouhá denní doba.
 2. Podzim: Podzim přináší do údolí zářivé listí a klidnější atmosféru, což z něj činí malebné období pro pěší turistiku, fotografování a kulturní zážitky.
 3. Zimní: V zimě se údolí promění v zimní říši divů a nabízí možnosti lyžování, snowboardingu, chůze na sněžnicích a dalších zimních sportů uprostřed zasněžených vrcholků a zamrzlé krajiny.

Údolí Soča je skutečným klenotem Slovinska, který návštěvníkům nabízí jedinečnou kombinaci přírodních krás, outdoorového dobrodružství, kulturního dědictví a autentických alpských zážitků. Údolí Soča slibuje nezapomenutelnou cestu do srdce Julských Alp, ať už se jedná o poznávání nedotčené krajiny, adrenalinové aktivity nebo jen klidnou atmosféru.

YouTube player

Zjistěte více o údolí Soča

Horská chata Erjavčeva se nachází u vstupu do údolí Soča a v srdci Triglavského národního parku. Svůj pobyt si můžete rezervovat zde.

Ubytování v horské chatě

Výlety a túry na mapě

Výlety a túry na mapě

Slovenia (cz) Placeholder
Slovenia (cz)

Vaše další destinace ve Slovinsku?

Erjavceva mountain hut at Vrsic pass in summer

Horská chata Erjavčeva je otevřena celoročně. Rezervujte si pobyt a strávit nějaký čas v přírodním ráji Triglavského národního parku (UNESCO) nedaleko Kranjské Gory v horském průsmyku Vršič v srdci Triglavského národního parku.

Rezervujte si pobyt
Send this to a friend