Údolí Trenta

Trenta valley

Údolí Trenta

Údolí Trenta

Údolí Trenta začíná u pramene řeky Soča a nacházejí se v něm osady Soča, Lepena a Trenta. Vršický průsmyk spojuje údolí s Horní Kraňskou na východě. Soča protéká údolím převážně jihozápadním směrem a dále pokračuje do Bovce.

Smaragdové údolí

YouTube player

Geography

The source of the Soča River and the settlements of Soča, Lepena, and Trenta are located there. The Vršič Pass connects the valley with Upper Carniola to the east. The Soča flows generally southwest through the valley and then onwards to Bovec.

The name Trenta is of Friulian origin and was borrowed into Slovene. The name developed from *Tridenta, meaning ‘three-tooth’ or ‘divided into three teeth’. This reflects the geography because the valley splits into the Soča and Zadnjica valleys, and the latter is soon split again by White Creek (Beli Potok), creating three closely spaced summits.

Trenta valley

Údolí Trenta

Foto od: Ljuba brank

Údolí Trenta, slovinsky Dolina Trente, je nedotčené alpské údolí v srdci Julských Alp na severozápadě Slovinska. Údolí Trenta je proslulé úchvatnou krajinou, křišťálově čistými řekami a rozmanitou faunou a flórou a je rájem pro milovníky přírody, pěší turistiky a ty, kteří hledají klid uprostřed nádherné horské krajiny. Zde je přehled toho, co dělá údolí Trenta jedinečnou destinací:

Přírodní krása:

 1. Triglavský národní park: Údolí Trenta je součástí Triglavského národního parku, jediného slovinského národního parku, který zahrnuje Julské Alpy a je pojmenován podle nejvyššího vrcholu země, hory Triglav.
 2. Smaragdová řeka Soča: Údolím Trenta protéká nedotčená řeka Soča, která vytváří živou smaragdově zelenou stuhu, jež dodává údolí na půvabu. Řeka je známá svou čistotou a je oblíbeným cílem vodních aktivit, jako je rafting a muškaření.
 3. Alpské scenérie: Údolí Trenta je obklopeno vysokými vrcholy, svěžími loukami a hustými lesy a na každém kroku nabízí výhledy hodné pohlednice. Údolí dominují Julské Alpy a mezi jejich významné vrcholy patří Mangart a Jalovec.

Venkovní aktivity:

 1. Turistické stezky: Trenta je protkána mnoha turistickými stezkami, od procházek podél řeky Soča až po náročné výstupy na alpské vrcholy. Mezi oblíbené stezky patří cesta k prameni řeky Soče (Izvir Soče) a trasy vedoucí k vyhlídkovým místům.
 2. Cyklistika: Údolí nabízí milovníkům cyklistiky malebné trasy a cyklisté mohou prozkoumat okolí, včetně náročného výstupu na průsmyk Vršič nebo cyklostezky Údolím Soči.
 3. Pozorování volně žijících zvířat: Údolí Trenta je domovem různých druhů divoké zvěře, včetně kamzíků, kozorožců, svišťů a ptáků. Trpěliví pozorovatelé mohou tato zvířata zahlédnout v jejich přirozeném prostředí.

Kulturní zajímavosti:

 1. Muzeum Trenta: Muzeum Trenta, známé také jako Dům Trenta, poskytuje informace o kulturní a přírodní historii údolí Trenta a Triglavského národního parku. Exponáty se věnují například tradičnímu životu v horách, flóře a fauně a geologickému utváření regionu.
 2. Alpská architektura: Údolí je poseto tradičními alpskými domy, stodolami a seníky, které jsou ukázkou architektonického dědictví této oblasti.

Sočská stezka:

 1. Sočská stezka: Sočská stezka je malebná turistická trasa, která vede údolím Trenta podél řeky Soča. Návštěvníci si zde mohou v klidu prohlédnout přírodní krásy údolí a na informačních panelech se dozvědět podrobnosti o flóře, fauně a geologických jevech.

Chráněná území v údolí Trenta:

 1. Triglavský národní park: Údolí Trenta leží na území Triglavského národního parku, jediného slovinského národního parku a biosférické rezervace UNESCO. Cílem parku je zachovat jedinečné ekosystémy, biologickou rozmanitost a kulturní dědictví regionu.
 2. Přírodní rezervace: Několik přírodních rezervací a chráněných oblastí v údolí Trenta chrání vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů a zajišťuje zachování přírodního bohatství údolí pro budoucí generace.

Sezónní atrakce:

 1. Jaro a léto: Teplé měsíce jsou ideální pro outdoorové aktivity, jako je pěší turistika, cyklistika a sjíždění řek na raftech, a krajina ožívá barvami.
 2. Podzim: Podzim přináší do údolí zářivé listí a zlatavé barvy, což je malebné období pro pěší turistiku a fotografování, protože okolní svahy hor jsou zbarvené do červena, oranžova a žluta.
 3. Zimní: V zimě se údolí Trenta promění v zimní říši divů a nabízí příležitosti pro výlety na sněžnicích, běžecké lyžování a lezení po ledu uprostřed zasněžených vrcholků a zamrzlých vodopádů.

Dostupnost údolí Trenta:

 1. Umístění: Trenta je snadno dostupná z nedalekého města Bovec a dalších okolních oblastí Julských Alp. Cesta údolím nabízí malebné scenérie.
 2. Návštěvnická centra: V údolí Trenta se nacházejí návštěvnická centra a informační místa, kde mohou návštěvníci získat informace o stezkách s mapami a informace o prohlídkách s průvodcem.

Údolí Trenta si návštěvníky podmaní svou vysokohorskou krásou, nedotčenou řekou a bohatou nabídkou outdoorových aktivit. Údolí Trenta nabízí nezapomenutelné zážitky pro ty, kteří hledají útočiště v srdci Julských Alp, ať už prozkoumávají jeho turistické stezky, poznávají místní kulturu, nebo se jen kochají přírodními krásami.

YouTube player

Ubytování v horské chatě

Výlety a túry na mapě

Výlety a túry na mapě

Slovenia (cz) Placeholder
Slovenia (cz)

Vaše další destinace ve Slovinsku?

Erjavceva mountain hut at Vrsic pass in summer

Horská chata Erjavčeva je otevřena celoročně. Rezervujte si pobyt a strávit nějaký čas v přírodním ráji Triglavského národního parku (UNESCO) nedaleko Kranjské Gory v horském průsmyku Vršič v srdci Triglavského národního parku.

Rezervujte si pobyt
Send this to a friend